Istnieją podstawy prawne dla sformułowania roszczenia o odszkodowanie za wywłaszczenie z biznesu.
Konstytucja RP przewiduje możliwość wywłaszczenia z własności, z zastrzeżeniem, że jest to dopuszczalne tylko na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem
Sytuacja związana z ograniczeniem możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na terenie RP była podyktowana ważnym interesem społecznym. Zabrakło jednak uregulowania kwestii odszkodowań.
Przyjęte przez Rząd RP czasowe wyłączenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej jest niczym innym, jak właśnie wywłaszczeniem przedsiębiorców z ich przedsiębiorstwa.
Nie jest to co prawda składnik majątku w typowym ujęciu – ale suma składników materialnych i niematerialnych. Niemniej, w Kodeksie cywilnym przedsiębiorstwo jest wymieniane jako składnik majątku obok nieruchomości i innych rzeczy ruchomych.
Zaniechanie uregulowania kwestii odszkodowań jest zaniechaniem legislacyjnym, co znacznie ułatwi dochodzenie roszczenia odszkodowawczego. Nie jest w tym wypadku konieczne uzyskanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aktu prawnego z Konstytucją . W przypadku zaniechań legislacyjnych, o naruszeniu Konstytucji przez daną ustawę rozstrzygać będzie sąd, do którego trafi pozew o odszkodowanie.